Cerber Motorsport – Zespół Formula Student
Zmień język

CMS – 02

CMS - 02

to pojazd przygotowywany na zawody w 2014 roku

Podczas toku projektowego wykorzystaliśmy dużo bardziej zaawansowane oprogramowanie, przeznaczone typowo do konstrukcji pojazdów. Dzięki temu opracowaliśmy pojazd, którego masa własna wyniosła ok. 211 kg, był znacznie mniej paliwożerny i dostosowany do warunków panujących na torze. Zdobyte doświadczenia i wsparcie sponsorów pozwoliło nam na lepsze dopracowanie poszczególnych elementów i wdrożenie m.in. obróbki cieplnej aluminium, szersze wykorzystanie druku trójwymiarowego i materiałów takich jak kompozyty aramidowe i węglowe. Zaprojektowaliśmy również znacznie bardziej rozbudowany pakiet aerodynamiczny.

Nowy pojazd wyposażony był w dodatkowe systemy elektroniczne wspomagające pracę kierowcy, które były testowane z użyciem CMS-01. Były to m.in. system akwizycji danych z pracy zawieszenia i sterowania silnikiem, system elektronicznie sterowanej zmiany biegów.

Parametry pojazdu:

Masa własna 220 kg
Moc 57 KM przy 10200 obr./min.
Moment obrotowy 46 Nm przy 7200 obr./min.
Silnik KTM 525 EXC, zmodyfikowany;
Zawieszenie tylne Niezależne: wahacze poprzeczne, kolumna sprężysto-tłumiąca połączona z wahaczem dzwignią i popychaczem (ang. push-rod suspension);
Zawieszenie przednie Niezależne: wahacze poprzeczne, kolumna sprężysto-tłumiąca połączona z wahaczem dzwignią i popychaczem (ang. push-rod suspension);
Przeniesienie napędu Napęd łańcuchem 420; regulowany mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu Drexler;
Rama Kompaktowa rama stalowa;
Hamulce Przednie: Dwie tarcze 190mm przy każdym z kół, zaciski Wilwood PS1;
Tylne: Dwie tarcze 180mm, zacisk Wilwood PS1;
Aerodynamika Podłoga połączona z dyfuzorem, wykonana z kompozytu aramidowo-węglowego;
Przednie i tylne skrzydła wielopłatowe

CMS – 02

ZESPÓŁ CMS - 02

CMS – 02

Zespół CMS - 02 to ponad 30 osobowa ekipa studentów Politechniki Białostockiej działająca pod opieką dr inż. Dariusza Szpicy. Zespół tworzą zarówno studenci ostatniego semestru studiów II stopnia, biorący udział w zawodach Formuły Student po raz drugi, jak i pierwszoroczni studenci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Cerber Motorsport.

CMS – 02

GALERIA CMS - 02

CMS – 02

Cerber Motorsport brał udział w międzynarodowych zawodach Formula Student w krajach takich jak: Włochy, Niemcy, Węgry czy Czechy. Zobacz relacje z zawodów i poznaj bliżej zespół.